O NÁS

Zuzana Kuglerová

 

vstúpila do literatúry ako mladé 15 ročné dievča, kedy začala publikovať svoje básne pod vedením takých majstrov poézie, ako bol Milan Rúfus, Miroslav Válek a Vojtech Mihálik. Svoj básnický debut vydala tesne po ukončení stredoškolského štúdia. Kniha sa volá Madona v hmlách a autorka ju volá knihou maturitnej poézie.

Pri poézii však nezostala a po zverejnení druhej knihy poézie Opakovaný záber, sa preorientovala na prózu. Po prvej, trochu kontraverznej knihe s autobiografickými črtami Žila som v tme našla svoju prirodzenú literárnu pôdu v historických témach, v ktorých mapuje dejiny Slovenska. Už v prvom historickom románe Beda porazeným ju recenzenti nazvali dôstojným pokračovateľom takých velikánov, ako Henrik Szienkewicz, či Žofia Kossaková.

Knihy Zuzany Kuglerove boli preložené do viacerých jazykov, medzi iným do nemčiny, angličtiny, srbštiny, rumunčiny, bulharčiny, jej preklad básni vyšiel aj v Japonsku.

 
 

Ondrej Kalamár

publikovať začal až v neskoršom veku, ale už v mladosti sa prejavil ako originálny básnik, ktorý zaujal nielen v literárnych súťažiach, ale aj takých autorov, ako Jozef Urban, Ľubomír Feldek, či Štefan Moravčík. Jeho živnou autorskou pôdou sa však stal až internet, kedy začal na svojej FB stránke pravidelne uverejňovať aforizmy. Tie neskôr zozbieral na radu Daniela Heviera a začal vydávať knižne. V súčasnosti patrí k špičkám slovenskej aforistiky a je prekladaný aj v zahraničí.

Ondrej Kalamár sa dokáže zmocniť viacerých žánrov, pričom každého iným spôsobom. Dôkazom toho sú nielen jeho knihy básní, ale aj novela s autobiograickými črtami Pivo u Chárona, v ktorej opisuje svoje priateľstvo s Jožom Urbanom.

 

 

Vyhľadávanie

Kontakt

PARS ARTEM

Recenzie

30.11.2017 04:42

Recenzia knihy Rytier a zbrojnoš - 2. diel

Je pravdou, že o dejinách nášho územia máme málo vedomostí. Ak sa o ne cielene nezaujímame a na dejepise sme si miesto počúvania výkladu radšej posielali so spolužiakmi „lístočky“ a rôzne iné odkazy, ani sa o nich nemáme ako dozvedieť. Určitý obraz o nich nám však môžu ponúknuť napr. aj historické...
30.11.2017 04:41

Recenzia knihy Rytier a zbrojnoš - 1. diel

Tematika 150 rokov trvajúceho „pobytu“ Turkov na našom území po moháčskej katastrofe je bohato zastúpená nielen v historických piesňach a povestiach, ale aj v románoch súčasných slovenských autorov. Jednou z nich je aj trilógia Rytier a zbrojnoš. Zuzana Kuglerová si na plecia vzala pomerne...

Rozhovory

30.11.2017 04:44

Rozprávkarka slovenských dejín a povestí

Nie každý rád prijíma označenie regionálna autorka. Poniektorí ho považujú za zúženie dosahu ich tvorivého talentu. Spisovateľka Zuzana Kuglerová, ktorá sa do Žiliny presťahovala pred osemnástimi rokmi, je však na toto označenie hrdá. Má za sebou životné etapy vo viacerých mestách. Prvou...